Neden ev yatırımı yapmalısınız

Giptaş İnşaat: Neden ev yatırımı yapmalısınız Ev

sahibi olmak zor bir karar. İlk önce düşünülmesi gereken çok şey ve dikkate alınması gereken çok daha fazla finansal karar var. Bu kolay bir çaba değil ve yakında bir ev edinme sürecinin düşündüğünüzden daha karmaşık olduğunu öğreneceksiniz. 

Bu nedenle Giptaş İnşaat, bir eve yatırım yapmanın farklı düşüncelerinden ve finansal geleceğiniz için bunu neden düşünmeniz gerektiğinden bahsedecek. 

Konsepti daha fazla kavradığınızda o kadar karmaşık değil. Sonunda bir gayrimenkule yatırım yapmak için doğru kararı verdikten sonra, bir gayrimenkul gayrimenkulüne yatırım yapmak için beklemekten memnun olacaksınız. 

Bir ev ne tür bir gayrimenkuldür?

Bu, ilk kez bir ev satın alırken sorulması gereken harika bir soru. Emlak evlerinin türü tam olarak nedir? Bu sorunun hızlı cevabı konut gayrimenkulüdür. Ama yine de, basitçe bir “ev” ikametgahı belirtmek o kadar kolay değil.

Örneğin, kat mülkiyeti gibi bazı evler, farklı müşteriler tarafından kiralandıkları veya satın alındıkları için ticari gayrimenkul sınıflandırmasının bir parçasıdır. Dairelerin çoğu insan için ev olduğu doğru olsa da, insanların kiralayabileceği veya sahip olabileceği bir odalar ağı görevi görür.

Bir konut evi, kendi arazisi üzerinde duran, tamamen sahip olunan veya kiralanan bir şeydir. Evin tapusu ve mülkiyet anlaşması tek bir sözleşmeye bağlıdır. Bir kat mülkiyetinin aksine, doğası gereği ticarileştirilmiştir, bu da spor salonları ve masöz merkezleri gibi komşu tesisleri açıklar. 

Konut evleri de apartmanlardan farklıdır, özellikle de neredeyse kat mülkiyeti gibi davranan tek bir bina biriminde bulunuyorlarsa. 

Farklı ev türleri arasındaki farkları ve gayrimenkul yelpazesinde nerede sınıflandırıldıklarını bilmek önemlidir, böylece paranızı tam olarak nereye yatıracağınızı bilirsiniz. 

Konut gayrimenkulüne yatırım yapmak akıllıca mı?

Basit bir evet veya hayır ile cevap vermek kolaydır, ancak bu, gayrimenkulün karmaşıklığının tüm ilkesini azaltır. Aradaki geniş gri alan nedeniyle gayrimenkulde siyah ve beyaz yoktur. 

Yinelemek gerekirse, yatırımda gayrimenkulün en büyük faydalarını ve dezavantajlarını ortaya çıkaracak farklı yönler şunlardır:

Arazi ekspertizleri 

Arazi, muhasebe defterlerinde asla değer kaybetmeyen tek varlıktır. Aslında, sahiplerine potansiyel büyüme fırsatları sunan değerini artırmaya devam ediyor. Ayrıca, gayrimenkulünüze gelecekte çok değer katabilecek geliştirme fırsatları da var. 

Arazinin değerlenmesinin nedeni, asla değer kaybetmemesidir. Evet, kulağa basit geliyor ama toprağın zamanla bozulduğunu hiç gördünüz mü? Tamamen farklı bir değere sahip olan tarımsal amaçlar için kullanılmadığı sürece, toprak sonsuza kadar değerli olacaktır. 

Ayrıca, iş için tasarlanmış farklı özelliklere sahip olacak şekilde yapılmıştır (ticari); imalat (endüstriyel); ve konut için (konut). Üçü de tüm dünya ekonomisini yönettiğinde, bu tür bir varlığın kendi değerini düşürmesi zor. 

Arazi ne zaman amortismana tabi tutulabilir?

Varsayımlara girersek, insanlar gezegeni terk etmeye başladığında arazi modası geçmiş olur. Kulağa çok çirkin geliyor, ama imkansızlık sınırları içinde değil. Görüyorsunuz, uzay araştırmaları son yıllarda geliştirildi ve bu nesil insanlar yaşamları boyunca uzay yolculuğu deneyimleyebilirler. 

Gelecekte gezegensel gayrimenkul gerçekleşirse, pazarda arazinin pazar payını kaybedebileceği ani bir değişim gördüğünüz yer burasıdır. Ancak burada bahsedilmediğine dikkat edin 

Ama gerçekçi konuşmak gerekirse, bunun uzaktan bile gerçekleşmesi için zaman çizelgesi yok denecek kadar az. Uzay yolculuğunu ticarileştirmenin güvenlik ve araştırma nedeniyle çok uzun zaman alacağından bahsetmiyorum bile. Bu tuhaf teklifler dışında arazinin değer kaybedebileceği gerçekçi bir senaryo yok. 

Gayrimenkul yatırımının avantajlarıgayrimenkul yatırımının

Yukarıda da belirtildiği gibien büyük avantajı arsanın yıllar geçtikçe değerlenmeye devam etmesidir. Doğal afetlerde bile çok az etkilenir ve etkilense bile çabucak iyileşir. 

Fiyat daha düşük olduğu için yerleşik bir mülk yoksa da yardımcı olur. Ayrıca, bunu genişletmek istemeniz durumunda size kendi ticari mülklerinizi geliştirme seçeneği de verilir. 

Ama ticarileştirmek için değil, içinde ikamet etmek için arazi pazarındasınız. Ve konut amaçlı arsa yatırımı yapmak zevklidir. Evinizi kiralamak istiyorsanız, planlama aşaması konseptin bir kanıtı olarak size gelecek için tüm deneyimi verecektir. 

Gayrimenkule yatırım yapmanın dezavantajları Gayrimenkule yatırım yapmanın

en büyük sorunu, özellikle likit olmamasıdır. Likit varlıklar, hemen nakde çevrilmeyen ekonomik faydalardır. Durumun böyle olmasının birkaç nedeni var:

  1. Gayrimenkulün asgari kapsamı, konut mülkleri için en az 100.000 ABD Dolarıdır ve bu, çoğu insanın tasarrufu veya bundan daha fazlasıdır. 
  2. Arazi edinme, yasallık, gereksinimlerin işlenmesi ve yeni sahiplerine ulaşmak için kontrol gibi pek çok süreci gerektirir. Bazen, onu uzun vadeli bir yatırım olarak sınıflandıran uzun yıllar işleme alır. 
  3. Gayrimenkul yatırımından geri dönüş elde etmek için karlı bir getiri görmeden önce birkaç yıl daha beklemeniz gerekir. 

Bu sebeplerden dolayı gayrimenkul, hemen ya da ilk birkaç ay-yıllar içinde geri dönüş sağlayan kısa-orta vadeli bir yatırım isteyenler için oldukça sorunlu hale gelmektedir. 

Bunun dışında yatırım yapılabilir gayrimenkullerin nerede olduğunu tahmin etmek inanılmaz derecede zor. Araziyi nerede ve ne olursa olsun değerlendirebilseniz de, satın almak üzere olduğunuz emtianın potansiyelini stratejik olarak görmeniz gerekir.

Bir perspektife koymak gerekirse, doğal kaynakların olmadığı uzak bir yere arazi yatırımı yaparsanız, bu iyi bir yatırım değildir. Öte yandan, söz konusu konumda bir eve yatırım yaptığınızda, belki de tercihiniz yatırıma değip değmeyeceğine karar verecektir. 

Konut gayrimenkulü bağlamında konum her şeydir ve elverişli bölgelerde bulunan birçok arazi ya pahalıdır ya da elde edilemez. Bu nedenle, insanların gayrimenkulün anlık bir yatırım başarısı olduğunu söylediklerinden bağımsız olarak, atlamadan önce göz önünde bulundurulması gereken çok fazla risk vardır. 

Neden ev gayrimenkulüne yatırım yapmalısınız

Cevap oldukça basit: çünkü istikrarlı bir eve ihtiyacınız var. Evinizi kiralarken daha fazla tasarruf edebilirsiniz, ancak bir ev sahibi olmak, onu kiralayarak veya piyasada satarak getiri elde etmek için size çok daha fazla esneklik sağlar.

Ayrıca, bir apartman dairesi veya apartman dairesinin aksine, evinizde istediğinizi yapabilirsiniz. Duvarlarınız için istediğiniz kaplamayı ve ön bahçenizde ne tür bir bahçe olmasını istediğinizi boyamak için dünyadaki tüm özgürlüğe sahipsiniz. 

Sebepleriniz ne olursa olsun, kendi mülkünüzde değişiklik yapma özgürlüğü her zaman vardır ve sahip olma fırsatı verilse çoğu insan bunun için gider. 

Ancak, bir konut mülküne yatırım yapma nedenlerinizin yalnızca iş için olup olmadığını hatırlamalısınız. Bu, daha karmaşık hale gelir, çünkü riskler, sizin bile fark etmeyeceğiniz belirli alanlarda belirmeye başlar. 

Ancak genel anlamda ev sahibi olmak harika bir şey ve hiçbir şekilde hafife alınmamalıdır. 

Dikkate alınması gereken ev yatırım ipuçları

Bir eve yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, mükemmel evi elde etmenize yardımcı olabilecek bazı öneriler:

  1. Bakkal alışverişi, çamaşırhane ve iş için kolaylık sağlamak için komşu alanların yoğun bir şekilde ticarileştirildiğinden emin olun. İşinize yakınsanız, benzin ve gidip gelme ücretleri ödemeyerek maliyetleri azaltabilirsiniz. 
  2. Evin büyüklüğü başlangıçta ailenizin büyüklüğüne ve ikincil olarak bütçenize bağlı olacaktır. Siz ve aileniz için çok büyük veya çok büyük bir ev satın almayın. 
  3. Her zaman emlakçınıza ulaşmanın kolay olduğundan ve sizinle tanışmaktan bir telefon uzakta olduğundan emin olun. Gayrimenkullerin işlenmesi çok uzun sürüyor ve güncelleme almazsanız çok uzun süre bekleyebilirsiniz. 

Giptaş İnşaat ile ev yatırımı konusunda yardım alın!

Şimdi bir ev satın almaktan eminseniz, bir ev satın almanıza yardımcı olmak için bir mesaj uzağınızdayız. Bir ev sahibi olmanın en iyi yanı, sonunda tasarlayabileceğiniz ve onunla istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz kendi evinize sahip olmanın harika hissidir. 

Bir eve yatırım yapma bilgisiyle kendinizi zenginleştirin ve gelecekteki eviniz sizi beklerken daha iyi kararlar verin.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.